Jak vybrat kancelářskou židli?

V době, kdy práce z domova se stává novou normou a hodiny strávené v kanceláři se mohou zdát nekonečné, je výběr správné ergonomické židle nejen otázkou pohodlí, ale i zdraví.

Ať už hledáte židli pro svou domácí kancelář (home-office) nebo do moderního kancelářského prostředí, klíčem je najít židli, která podporuje správné držení těla, snižuje napětí a zlepšuje produktivitu a ve výsledku i naší náladu.

Co je ergonomická židle?

Ergonomická židle je navržena tak, aby podporovala správné držení těla, snižovala fyzické napětí pohybového aparátu a předcházela bolestem zad, zejména bederní a krční páteře.

Hledejte židli s širokým rozsahem nastavení. Čím více můžete židli přizpůsobit, tím lépe podpoří vaše tělo. Plnohodnotná kvalitní ergonomická židle umožňuje nastavit uživateli a polohovat následující parametry a funkce.

Jak takovou židli najít? Pusťme se do toho!

Jak vybrat kancelářskou židli?

Jaké funkce má ergonomická židle?

1. Výška sezení na židli

Nastavení výšky sedu je správné podepření sedacích partií a dolních končetin. Úhel v koleouch by měl být větší než 90° a to z důvodu správné cyrkulace krevního oběhu. Výška sedu se nastaví přes plynový píst, který uživatel ovládá páčkou na mechanice židle

2. Hloubka sezení na židli

Hloubku sezení nastavíme pomocí posuvu sedáku. Posuv sedáku se obvykle nastavuje páčkou umístěnou na mechanice, případně může být integraovaná v rámu sedáku a ovládá se zamáčknutím ovládacího prvku. Posuv sedáku slouží ke správnému podepření stehne a ve výsledku celých dolních končetin. Při správné nastavené hloubce sedu má být mezi přední hranou sedáku a kolení jamou mezera cca na 2-3 prsty. Větší mezera může mít za následek vznik příliš velkého tlaku na dolní končetiny. Uživatel přenáší velkou část tělesné váhy do dolních končetin a to především kvůli tomu, aby ze sedáku „neklouzal“ dolů. tato poloha může zvyšovat napětí pohybového aparátu a jako vedlejším jevem může být propad v bedrech v důsledku špatného kontaktu záda-opěrák.

3. Výška a tvar opěráku

Jednoduše řečeno. O opěrák opíráme záda a polohu zad určuje páteř. Vhodný opěták u kancelářské židle je takový, který je anatomicky tvarovaný a kopíruje linie páteře. Zvýšená opora by měla být zejména v oblasti beder. Opěrák by měl být výškově nastavený. Nejčastěji se u polohování výšky opěráku setkáváme se systémem up-down. Na výběr židle s výškově nastavitelným opěrákem by se měli zaměřit zejména vyšší jedinci s výškou 175cm a více. Opěrák má „kopírovat“ záda v celé výši, včetně ramen.

4. Bederní opora

Nedílnou součástí ergonomické židle má být bederní podpěra. Opěrka beder by měla kopírovat přirozený tvar páteře a poskytovat podporu v oblasti beder. Výhodou je, pokud je bederní opora samostatně výškově nastavitelná (nezávisle na výšce opěráku). U židlí se síťovaným opěrákem se nejčastěji setkáváme s bederní opěrou v podobě výškově nastavitelné, často měkčené lamely. U židlí s čalouněným opěrákem se bederní opěra integruje přímo do opěráku. Regulace přítlaku na záda nastavujeme mechanicky, případně vzduchově pomocí bederního přífuku.

5. Sedák

U sedáku je důležitá pohodlná a dostatečně široká sedací plocha.

6. Područky

Nastavitelné područky pomáhají odlehčit ramenům a krku. Často se područky označují jako 3D, coto znamená? Znamená to, že područky mají alespoň tři funkce, obvykle nastavení výšky, nastavení hloubky a nastavení úhlu. Sprrávně nastavené područky mají navazovat na pracovní plochu stolu (bez ostrých přechodů, aby nedocházelo ke škrcení krevního oběhu u hranu stolu).

7. Materiál a prodyšnost

Vyberte materiál, který je odolný a zároveň prodyšný, aby se předešlo pocení během dlouhého sezení. Pokud preferujete přírodnější materiál, pak v nabídce od českých dodavatelů najdete celou paletu těchto materiálů. Doporučujeme podívat se na židle od výrobců Rim, LD Seating, Antares i Alba.

8. Kolečka a kříž

Kvalitní kolečka a schopnost snadného otáčení zvyšují mobilitu a flexibilitu pohybu. Kříž tvoří základnu židle. materiál židle obvykle nehraje roli v nosnosti a možnosti zatížení židle, jde obvykle o designovou záležitost. V základu se židle vyrábí s černým nylonovým křížem, dále jsou v nabídce kříže v leštěném hliníkovém či černém provedení. Nostnost křížů je stejná. Vyjímku mohou tvořit kříže u certifikovaných zátěžových židlí a křesel, které jsou určené do 24/7 provozů.

Co říct závěrem?

Investice do kvalitní ergonomické židle je investicí do vašeho zdraví a produktivity. Než se rozhodnete, doporučujeme si židli vyzkoušet na showroomu a ujistit se, že vybraná židle vyhovuje všem vašim potřebám. Správná ergonomická židle může být klíčovým prvkem pro zdravé a efektivní pracovní prostředí, ať už pracujete z domova nebo v kanceláři.